Pabeigts vēl viens projekts — grīdas un sienu panelējums

Āraišu evaņģēliski luteriskajā baznīcā šajā vasarā pabeigts kārtējais, dievnamam būtiskais projekts – grīdas un sienu panelējuma atjaunošana.

Āraišu baznīcas mācītājs Ainis Ozoliņš stāsta, ka par šiem darbiem domāts sen,  meklējot iespēju piesaistīt līdzekļus: “Lai arī grīdas dēļi neizskatījās nemaz tik slikti, zinājām, ka tie ir ļoti stipri trupējuši. Savulaik, tos ieklājot, nebija padomāts par vēdināšanu, tie bija uzlikti uz klona. Līdzīgā stāvoklī arī sienas panelējums. Informācija liecina, ka tas veidots vismaz trijos dažādos periodos, parasti to uzlika, kad baznīcas sienas sāka pelēt. Diemžēl tas bija neizbēgams process, kas sākas, augot kultūrslānim ap baznīcu. Rezultātā grīda  bija zemāka par ēkas apkārtni, veidojās tāda kā vanna, kurā krājās mitrums, tas nonāca arī sienās, kas sāk pelēt. Ātrais risinājums bija aizsist priekšā dēļus, lai pelējumu neredz. Saprotot, ka šis ir svarīgs darbs, apzināmies, ka grīdas un panelējuma maiņa ir dārga, bet grīdu nevar nomainīt daļēji, jāmaina visa.”

Darbu izmaksas aprēķinātas 41 676 eiro apmērā, projekta finansēšanai piesaistīts Lauku atbalsta dienesta administrētais Eiropas Savienības “Leader” programmas atbalsts – 22 500 eiro, Amatas novada domes finansējums 5975 eiro, Latvijas evaņģēliski luteriskās baznīcas atbalsts – 3000 eiro un pašu draudzes saziedotie līdzekļi – 10 201 eiro. Darbus veica uzņēmums “Velve AE” SIA.

Darbu procesā atklājies, ka nepieciešams atjaunot kolonnu pamatnes un nokrāsot solus. Tam bijis nepieciešams vēl gandrīz 6000 eiro, toties tagad dievnams priecē gan no ārpuses, gan iekšpuses.

Kopumā kopš 2007.gada dievnama atjaunošanā ieguldīts vairāk nekā 100 tūkstoši eiro, ieskaitot Eiropas finansējumu, pašvaldības atbalstu, dažādu citu fondu piešķirto naudu, kā arī ziedotāju doto. A. Ozoliņš īpaši uzteica sadarbību ar Amatas novada pašvaldību, kas izprot draudzes vajadzības un vienmēr iespēju robežās palīdz: “Ja draudzei ir tāds atbalsts kā Amatas novadā, ir lieliski.”

LAD Leader projekts: “Baznīcas grīdas un sienu panelējuma atjaunošana Āraišu baznīcas kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanai un popularizēšanai.”

Projekta numurs 19-09-AL18-A019.2201-000003